Geleneksel Balık Avlama Yöntemi: Ukai

Japonya Ukai Balık Avlama Yöntemi

Gifu kentindeki Nagara nehri 1300 yıldan beri kesintiye uğramadan gelen ilginç bir avlanma yöntemi ukai ile ünlü. Geleneksel balık avlama yöntemi ukai,eğitilmiş karabataklarla yapılıyor.

Gecenin karanlığında önündeki kovada yanan ateşle nehre açılan uzun kayıklar balık avına çıkıyor. Kayıkta siyah kimonolu ve hasır eteklik giymiş usta balıkçının (usho) yanında ona eşlik eden iki balıkçı daha ve sepetlerde bekleyen karabataklar yer alıyor. Karabatakları sepetten çıkarıp boynundaki bir iple suya salıyorlar ve av başlıyor.Kıvılcımlar çıkararak yanan ateşin altında suya dalıp çıkan kuşlar balıkları bir bir avlıyor.Kuşun geniş bir boğazı var, balığı yakaladığı zaman bir lokmada yutup mideye indirmesi an meselesi.Bunu engellemek için kuşun boğazına küçük metal bir halka geçiriliyor.Avını yakalayan karabatak tekrar kayığa alınıp kesesindeki balık çıkartılıyor. O kadar hassas bir iş ki, kuşların idaresi ve iplerin birbirine dolanmaması için uzun yıllar içeren bir deneyim gerekiyor.

Ukai hayvanseverlere biraz itici gelebilir,ama karabatakların doğal yaşamdaki 4-5 yıllık ömürleri bu balıkçıların onlara verdiği değer sayesinde 2-3 kat artmış.20 Mart 1991 ‘de Yomra ‘da doğdu. 2010’da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden Haziran 2014’de mezun olduktan sonra Marmara Üniversitesi Sinema bölümünde Yüksek Lisans yapmıştır. Çalışmaları: Afrika ve Osmanlı Belgeseli projesinde yapımcı asistanlığı, Marmara Medya Merkezi Tasarım Birimi Öğrenci Koordinatörlüğü, İGİAD Gençlik Kurulu Koordinatörlüğü, Avrupa Rüyası Projesi sanat yönetmenliği yapmıştır.


Translate »