Japon Sineması Platformu – Japon Filmler, Japon Kültürü, Anime, Manga Geleneksel Balık Avlama Yöntemi: Ukai - Japon Sineması Platformu - Japon Filmler, Japon Kültürü, Anime, Manga

Geleneksel Balık Avlama Yöntemi: Ukai

Japonya Ukai Balık Avlama Yöntemi

Gifu kentindeki Nagara nehri 1300 yıldan beri kesintiye uğramadan gelen ilginç bir avlanma yöntemi ukai ile ünlü. Geleneksel balık avlama yöntemi ukai,eğitilmiş karabataklarla yapılıyor.

Gecenin karanlığında önündeki kovada yanan ateşle nehre açılan uzun kayıklar balık avına çıkıyor. Kayıkta siyah kimonolu ve hasır eteklik giymiş usta balıkçının (usho) yanında ona eşlik eden iki balıkçı daha ve sepetlerde bekleyen karabataklar yer alıyor. Karabatakları sepetten çıkarıp boynundaki bir iple suya salıyorlar ve av başlıyor.Kıvılcımlar çıkararak yanan ateşin altında suya dalıp çıkan kuşlar balıkları bir bir avlıyor.Kuşun geniş bir boğazı var, balığı yakaladığı zaman bir lokmada yutup mideye indirmesi an meselesi.Bunu engellemek için kuşun boğazına küçük metal bir halka geçiriliyor.Avını yakalayan karabatak tekrar kayığa alınıp kesesindeki balık çıkartılıyor. O kadar hassas bir iş ki, kuşların idaresi ve iplerin birbirine dolanmaması için uzun yıllar içeren bir deneyim gerekiyor.

Ukai hayvanseverlere biraz itici gelebilir,ama karabatakların doğal yaşamdaki 4-5 yıllık ömürleri bu balıkçıların onlara verdiği değer sayesinde 2-3 kat artmış.20 Mart 1991 ‘de Yomra ‘da doğdu. 2010’da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden Haziran 2014’de mezun oldu. Marmara Üniversitesi Sinema bölümünde Yüksek Lisans yaptı. * Haziran 2013'te, T.C. Dış İşleri Bakanlığı destekli yönetmenliğini Gökhan Yorgancıgil'in yaptığı Afrika ve Osmanlı filminde yapımcı asistanı olarak görev aldı. * Aralık 2015'te, Japon kültürü ve sanatı üzerine yayın yapan Japon Sineması Platformu'nu kurdu. * Ocak 2016'da Japon Sinema Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (YATTAA DERGİSİ) *Ağustos 2016'da Japon Müziği Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (SONATA DERGİSİ) * Ağustos 2016'da Japon Medya şirketi Crypton Future Media ile "VOCALOİD DÜNYASI VE HATSUNE MİKU" kataloğu çalışması için işbirliği yaptı. * Aralık 2016'da, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "BAŞLANGICINDAN GÜNÜMÜZE JAPON SİNEMASI" kitabını çıkardı. * Ekim 2017'de, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "TEZUKA'DAN MİYAZAKİYE ANİME VE MANGA" kitabını çıkardı.