Japon Sineması Platformu – Japon Filmler, Japon Kültürü, Anime, Manga Evcil Hayvanlara Ait Bir Dünya Japonya - Japon Sineması Platformu - Japon Filmler, Japon Kültürü, Anime, Manga

Evcil Hayvanlara Ait Bir Dünya Japonya

Japonya Kediler

Nüfus artış hızı çok yavaşlamış, neredeyse durma noktasına gelmiş Japonya’da evcil hayvanların sayısı çocuk sayısından fazla bir duruma gelmiş. Yalnız kalmayı sevmeyen ya da çocuklarının yanında bir de hayvan besleyen Japonya’da ilginç cafe, mağazalara ya da kedi ve tavşanların olduğu adalara rastlamak normal hale gelmeye başlamış.

Japon Kedi Adası

Fukuoka Adası insan nüfusunu altıya katlamış kedilerin yaşadığı ufak bir cennet. Yolda yürürken, teknede, park halindeki bir aracın üstünde, alışveriş sepetlerinde, pencerelerde, kumsalda daha doğrusu adımınızı attığınız her yerde sevimli kediler ile karşılaşmak mümkün. Ada halkı her anını burada kediler ile geçiriyor. Kedilerin sayısının bu kadar artmasından sonra adanın ismi daha çok Kedi Adası olarak anılmaya başlamış. Bu kadar kedinin yaşamasından sonra normal bir durum olsa gerek. İnsanların Japonya’da kahvesini yudumlarken aynı zamanda sevimli kediler ile vakit geçirebileceği tatlı cafeler mevcut. Kedileri çok seven insanların Kedi Adasına ya da kediler ile vakit geçirebileceği cafelere gitmesi hayatında mutlaka yapması gerekenler arasında yer almalı gibi.

Japonya Kedi Kafe

Evcil hayvan şirketi Aeonpet bir alışveriş merkezinde yaşlı köpeklerin son zamanlarını huzurlu ve mutlu bir biçimde geçirebilmesi için her türlü imkanı sağlıyor. 20 köpek kapasitesi olan bu huzurevinde veteriner bakımı, yüzme havuzu ve fizik tedavi imkanları mevcut. Neredeyse her ailenin evcil bir hayvanı olduğu Japonya’da böyle huzurevlerine rastlamak zaman içinde normalleşecek gibi duruyor.

Japonya Kirpi Kafe

Çok az rastladığım, rastladığımda ise yanına yaklaşmaktan çekindiğim kirpiler için bile Japonya’da cafeler mevcut. Yaklaşık 30 çeşit kirpinin bulunduğu Harry adlı cafede saati 9 dolara bu sevimli hayvanlar ile vakit geçirebiliyorsunuz. Eğer kirpiyi çok sevdiyseniz ve sevmeyi de istiyorsanız kirpiyi satın alabiliyormuşsunuz. İnsanların kirpileri sevmek için sıraya girecek kadar çok olduğu zamanlar oluyormuş. Böyle bir girişimde bulunan Mizuki Murata aslında tam benim durumumu anlatan bir sözde bulunmuş. ‘’İnsanlara dokunması zormuş gibi gelen kirpilerin aslında ne kadar sevimli olduklarını göstermek istedik. İnsanlara onlara dokunma fırsatı vererek bu imajı kafalarından silmek istedik.’’ İleride Japonya’ya gidebilirsem gitmem gereken ilk yerlerden biri bu cafe olmalı bence.

Japonya Hayvan Sevgisi 2

Bu kadar çok hayvanın olduğu bu ülkede ilginç petshop mağazalarına rastlıyorsunuz. Bu mağazalarda kediniz ya da köpeğiniz için uyku setleri, çantalar, sevimli tişört ya da pantolonlara, şapkalara, deniz gözlüklerine ve hayvanlar için olan bebek arabalarına rastlıyorsunuz. Aslında itiraf etmem gereken bir şey bu yazı hakkında araştırma yaparken ve bu yazıyı yazarken bir kedi ya da köpek, eğer korkularımı yenersem kirpi beslemek düşündüğüm bir şey oldu.

*Bu yazı Japon Sinema Dergisinin 5. sayısında yayınlanmıştır. Dergideki diğer yazıları okumak için tıklayabilirsiniz. 

Yazar: Faruk Koç20 Mart 1991 ‘de Yomra ‘da doğdu. 2010’da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden Haziran 2014’de mezun oldu. Marmara Üniversitesi Sinema bölümünde Yüksek Lisans yaptı. * Haziran 2013'te, T.C. Dış İşleri Bakanlığı destekli yönetmenliğini Gökhan Yorgancıgil'in yaptığı Afrika ve Osmanlı filminde yapımcı asistanı olarak görev aldı. * Aralık 2015'te, Japon kültürü ve sanatı üzerine yayın yapan Japon Sineması Platformu'nu kurdu. * Ocak 2016'da Japon Sinema Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (YATTAA DERGİSİ) *Ağustos 2016'da Japon Müziği Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (SONATA DERGİSİ) * Ağustos 2016'da Japon Medya şirketi Crypton Future Media ile "VOCALOİD DÜNYASI VE HATSUNE MİKU" kataloğu çalışması için işbirliği yaptı. * Aralık 2016'da, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "BAŞLANGICINDAN GÜNÜMÜZE JAPON SİNEMASI" kitabını çıkardı. * Ekim 2017'de, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "TEZUKA'DAN MİYAZAKİYE ANİME VE MANGA" kitabını çıkardı.