Japon Sineması Platformu – Japon Filmler, Japon Kültürü, Anime, Manga Durumsal Gerçeklik: Janken-pon Oyunu - Japon Sineması Platformu - Japon Filmler, Japon Kültürü, Anime, Manga

Durumsal Gerçeklik: Janken-pon Oyunu

Janken Pon

Toplumların düşünce yapıları kültürlerini de belirleme de önemli unsur olarak ortaya çıkmaktadır. ‘‘Durumsal gerçeklik’’e dayanan Japon düşüncesine göre dünyada salt iyi, salt doğru, salt güzel yoktur. Bunun yerine duruma göre iyi, doğru ve güzel vardır. Bu anlamda Japon düşüncesi bir determinizm yansıması olup olasılık felsefesine yakındır.

Taş-kağıt-makas olarak bildiğimiz oyun aslında kaynağı Uzakdoğu olan Janken-pon’dur. Bu oyunda üç olasılık vardır ve kesinlik yoktur. Mutlak bir doğru ya da güçlü yoktur temeline dayanan oyunda kazanmak güce değil, duruma ve zamana bağlıdır.20 Mart 1991 ‘de Yomra ‘da doğdu. 2010’da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden Haziran 2014’de mezun oldu. Marmara Üniversitesi Sinema bölümünde Yüksek Lisans yaptı. * Haziran 2013'te, T.C. Dış İşleri Bakanlığı destekli yönetmenliğini Gökhan Yorgancıgil'in yaptığı Afrika ve Osmanlı filminde yapımcı asistanı olarak görev aldı. * Aralık 2015'te, Japon kültürü ve sanatı üzerine yayın yapan Japon Sineması Platformu'nu kurdu. * Ocak 2016'da Japon Sinema Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (YATTAA DERGİSİ) *Ağustos 2016'da Japon Müziği Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (SONATA DERGİSİ) * Ağustos 2016'da Japon Medya şirketi Crypton Future Media ile "VOCALOİD DÜNYASI VE HATSUNE MİKU" kataloğu çalışması için işbirliği yaptı. * Aralık 2016'da, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "BAŞLANGICINDAN GÜNÜMÜZE JAPON SİNEMASI" kitabını çıkardı. * Ekim 2017'de, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "TEZUKA'DAN MİYAZAKİYE ANİME VE MANGA" kitabını çıkardı.