Japon Sineması Platformu – Japon Filmler, Japon Kültürü, Anime, Manga Dünyanın İlk Romanı| Murasaki Shikibu, Genji Monagatari - Japon Sineması Platformu - Japon Filmler, Japon Kültürü, Anime, Manga

Dünyanın İlk Romanı| Murasaki Shikibu, Genji Monagatari

Genji Monagatari

Dünyanın ilk romanı Japonya’da yazıldığını biliyor muydunuz? Murasaki Shikibu‘nun Genji Monagatari  kitabı, yazıldığı dönemdeki Japonya’nın politik ve kültürel yapısını anlatıyor. Japon tarihi meraklılarına önerilir.

Dünyanın ilk romanı, Murasaki Shikibu‘nun Genji Monagatari

Herkes dünyadaki ilk romanın Cervantes’in Don Kişot’u olarak bilmektedir. Ancak, yazılmış ilk edebi roman, Japon Edebiyatı’nın da ilk temsilcilerinden olan Murasaki Shikibu’nun Genji Monagatari adlı yapıtıdır. Romanın 1010 yılında tamamlandığı tahmin edilirken 1976 yilinda Edward G. Seidensticker tarafindan, 1650 yılına ait Japonca baskısından İngilizce’ye kazandırılması ile tüm dünyanın ilgisini çekmiştir.

Japonya’nın Heian döneminde (794-1185), İmparator Akiko’nun sekreteri Murasaki Shikibu tarafından kaleme alınmış eserdir. Eser, sarayın yaşantısını, devamlılık gösteren ritüellerini ve kültürünü yansıtmaktadır. Ek olarak eserde dönemin eğlence kültürü, giyim kuşam, gündelik hayat ve ahlak anlayışı gibi konulara ışık tutulur.

Genji Monagatari Kitap

Tarihin ilk romanı olan eseri anlamak için öncelikle yazıldığı dönemdeki Japonya’nın politik ve kültürel yapısını bilmek önemlidir. O dönemde Japonya’da budizm etkilerini göstermeye başlar ve sosyal tabaklar oluşur. Yaşantı şekilleri ve düşünce yapıları buna göre şekillenirken bu dönemde ülkede barış ve sakinlik hakimdir. Bu sebeple Kyoto ülkenin başkenti ilan edilir ve sakinliğin-huzurun başkenti olarak adlandırılır. Ayrıca bu dönemde aristokratlar ve imparator yaşam olarak da en refah dönemini yaşar.

Murasaki, Genji Monogatari’deki kadın kahramanlardan birinin adıdır. Shikibu ise babasının unvanıdır. Japon edebiyatının en ünlü klasik romanı sayılan Genji Monogatari’den başka, Murasaki Shikibu’nun 128 şiirini topladığı bir eseri ve 1008-1010 yılları arasında yazdığı bir günlüğü vardır. Murasaki Shikibu’nun Günlüğü’nde canlı bir şekilde anlatılan dönemin saray yaşamı ve törenlerin yanı sıra hakkında çok az bilgiye ulaşılan bu ünlü yazarın yaşamına dair önemli ipuçları da yer alır.

Romanda zamanın imparatorunun hareminden bir kadına aşık olur ve ondan bir çocuğu olur. Kadınla ilişkisini kesip çocuğudan saraydan uzaklaştıran imparatorun oğlu Genji, zamanla imparatorun sahip olduğu birçok şeyi eline geçirmesini anlatmaktadır.

Kitap Türkçe’ye çevrilmiş olup Türkiye İş Bankası Yayınları’ndan yayınlamıştır.20 Mart 1991 ‘de Yomra ‘da doğdu. 2010’da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden Haziran 2014’de mezun oldu. Marmara Üniversitesi Sinema bölümünde Yüksek Lisans yaptı. * Haziran 2013'te, T.C. Dış İşleri Bakanlığı destekli yönetmenliğini Gökhan Yorgancıgil'in yaptığı Afrika ve Osmanlı filminde yapımcı asistanı olarak görev aldı. * Aralık 2015'te, Japon kültürü ve sanatı üzerine yayın yapan Japon Sineması Platformu'nu kurdu. * Ocak 2016'da Japon Sinema Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (YATTAA DERGİSİ) *Ağustos 2016'da Japon Müziği Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (SONATA DERGİSİ) * Ağustos 2016'da Japon Medya şirketi Crypton Future Media ile "VOCALOİD DÜNYASI VE HATSUNE MİKU" kataloğu çalışması için işbirliği yaptı. * Aralık 2016'da, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "BAŞLANGICINDAN GÜNÜMÜZE JAPON SİNEMASI" kitabını çıkardı. * Ekim 2017'de, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "TEZUKA'DAN MİYAZAKİYE ANİME VE MANGA" kitabını çıkardı.