Japon Sineması Platformu – Japon Filmler, Japon Kültürü, Anime, Manga Diana Wyne Jones, Yürüyen Şato Kitap Serisi - Japon Sineması Platformu - Japon Filmler, Japon Kültürü, Anime, Manga

Diana Wyne Jones, Yürüyen Şato Kitap Serisi

Yürüyen Şato Kitap Serisi Diana Wyne Jones

Japon Edebiyatı kitapları ailesinin yabancı yazarı Diana Wyne Jones‘un Yürüyen Şato Kitap Serisi ile ilgili merak ettiğiniz her şey yazımızda! Japon Edebiyatı ile kalın, iyi okumalar!

Yürüyen Şato Kitabı 

Hayao Miyazaki’nin Oscar adayı olan animasyon filmi Yürüyen Şato’nun asıl hikayesi…

Konu : Sophie Hatter üç kız kardeşin en büyüğü olmak gibi kara bir talihe sahiptir, öyle ki kısmetini aramak için evinden bile ayrılamamaktadır. Ancak farkında olmadan Çöl Cadısı’nın hiddetini üstüne çektiğinde, korkunç bir büyünün etkisi altında kalır: O artık yaşlı bir hanımdır. Bu berbat durumdan kurtulmasının tek yolu, tepelerde durmadan hareket eden bir şatodan, Büyücü Howl’un şatosundan geçmektedir.

Sophie büyünün bozulmasını sağlamak için, kalpsiz Howl’la başa çıkmaya, bir ateş ciniyle pazarlık yapmaya ve Çöl Cadısı’yla karşı karşıya gelmeye mecburdur. Bu sırada Howl’un -ve kendisinin- bilinmeyen ve olağanüstü yanlarını keşfedecektir.

Evet arkadaşlar Miyazaki’nin anime olarak bizlere sunup, kendi üslubunca yorumladığı Yürüyen Şato, aslında İngiliz fantazya yazarı Diana Wyne Jones’un kaleminden çıkmış bir yapıttır.

İlk olarak animesini izleyip ardından kitap serisini okudum. Her ne kadar farklı dokunuşlar olmuş olsa da ben hem animede hemde kitapta aynı güzel atmosferi hissettim. Kitap sadece anime filminin çok daha geniş hali. Tabiiki farklar da var ancak belki de animesini oldukça sevdiğimden benim gözüme pek batan bir yer olmadı. Hatta yazarına biraz haksızlık olmuş olacak olsa da anime filmini daha çok beğendiğim söylenebilir. Fakat kitapta kesinlikle yabana atılacak cinsten değil. Çünkü yazarımız kesinlikle okunmayı hak eden bir kalem. Sadece Miyazaki’nin animenin sonunu daha güzel bağladığı kanısındayım.

Kitaptaki bazı karakterlere animede hiç yer verilmesede diğer karakterler kitaptakinden farklı yansıtılmamış. Yani Miyazaki genel olarak kitaba sadık kalmış.

Yürüyen Şato, akşamüstü gökyüzünü süsleyen pembe-mavi bulut hissi verir insana. Biraz sizi sakinleştirecek, huzurlu ve hafif masalsı bir kitap arıyorsanız bu kitap tam size göre!

Uçan Şato Kitabı

Serinin ikinci kitabı Uçan Şato’da bu kez bambaşka bir coğrafya’da Abdullah adında saf ve genç karakterimiz karşılıyor bizi. Sevdiği olan Gece Çiceği için çeşitli maceralara atılan kahramanımıza Yürüyen Şato’daki Sophie ve Howl eşlik ediyor.

Sihirli Ev Kitabı

Üçüncü kitap olan Sihirli Ev’de ise kitapkurdu bir kız ev sahipliği yapıyor öyküye. Kızımız bir büyücünün evinde kalmak zorunda olunca büyülü işler peşi sıra gelmeye başlıyor. İşler çığrından çıkmadan ya da işler daha da çığrından çıktıktan sonra Sophie ve Howl tekrar konuk oluyor kitabımıza.

İkinci ve üçüncü kitabımızın herhangi bir animesi bulunmamakla birlikte maceraya doyacağınız naif bir seri.

Keyifle okuyun…

Yazar: Songül Bora20 Mart 1991 ‘de Yomra ‘da doğdu. 2010’da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden Haziran 2014’de mezun oldu. Marmara Üniversitesi Sinema bölümünde Yüksek Lisans yaptı. * Haziran 2013'te, T.C. Dış İşleri Bakanlığı destekli yönetmenliğini Gökhan Yorgancıgil'in yaptığı Afrika ve Osmanlı filminde yapımcı asistanı olarak görev aldı. * Aralık 2015'te, Japon kültürü ve sanatı üzerine yayın yapan Japon Sineması Platformu'nu kurdu. * Ocak 2016'da Japon Sinema Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (YATTAA DERGİSİ) *Ağustos 2016'da Japon Müziği Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (SONATA DERGİSİ) * Ağustos 2016'da Japon Medya şirketi Crypton Future Media ile "VOCALOİD DÜNYASI VE HATSUNE MİKU" kataloğu çalışması için işbirliği yaptı. * Aralık 2016'da, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "BAŞLANGICINDAN GÜNÜMÜZE JAPON SİNEMASI" kitabını çıkardı. * Ekim 2017'de, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "TEZUKA'DAN MİYAZAKİYE ANİME VE MANGA" kitabını çıkardı.