Japon Sineması Platformu – Japon Filmler, Japon Kültürü, Anime, Manga Dağ Yakma Festivali I Wakakusa Yamayaki - Japon Sineması Platformu - Japon Filmler, Japon Kültürü, Anime, Manga

Dağ Yakma Festivali I Wakakusa Yamayaki

Wakakusa Yamayaki

Wakakusa Yamayaki Festivali her yıl ocak ayının 22.gününde Japonya’nın Nara şehrinde Wakakusa dağının yakılması ile kutlanır.

Festival öğle saatlerinde başlıyor. Saat 17.00 dolaylarında Wakakusa Dağı’nın dibinde şenlik ateşleri yakılıyor. Saat 18.00’de havai fişek gösterilerine  başlıyorlar. Rahipler meşalelerini yakıyorlar ve dağa yakın bir çalılık, ot topluluğunu ateşe veriyorlar. Dağın yanışının daha iyi ve güzel bir şekilde görülmesi için de insanlar havanın kararmasını bekliyorlar.

Wakakusa Yamayaki 2

Festivalin kaynağı olarak insanlar iki hikayeden bahsediyor. İlki Kofukiji ve Todaji tapınaklarının arasında arazi anlaşmazlığı olmuş. Bir tarafın Wakakusa Dağı’nı ateşe vermesi ile anlaşmazlık son bulmuş. Kofukiji ve Todaji tapınakları dağın yakılmasını onurlandırmış. Bu da zaman içinde ritüel şeklini almış. Diğer bir hikaye ise çiftçilerin zararlı ot ve böceklerden temizlenmesi için dağı ateşe verdiklerini, bunun zamanla gelenekselleştiğini bizlere söylüyor.

http://https://www.youtube.com/watch?v=ccYE-bQrWCQ