Japon Sineması Platformu – Japon Filmler, Japon Kültürü, Anime, Manga Birlikte Anime İzlememeniz Gereken 10 Anime Fanı - Japon Sineması Platformu - Japon Filmler, Japon Kültürü, Anime, Manga

Birlikte Anime İzlememeniz Gereken 10 Anime Fanı

Kabul ediyorum, etrafımıza çok anime izleyen yok, arkadaş çevremizde anime fanı bulunca beraber izlemek istemek de en doğal hakkımız. Ama şu aşağıdaki listeye mensup anime fanlarıyla değil anime izlemek, bazen konuşamazsınız bile!

1) İngilizce Dublajlı Olmazsa İzlemem!
Nedenmiş efendim? Tamam anlıyorum Japonca kulağına hoş gelmiyor sana göre ve çat-pat olan İngilizcenle bazen çeviriye de ihtiyaç duymuyorsun ama kabul et, birçok dublaj başarısız. Japonca ve İngilizcenin fonetik olarak farkından kaynaklanan sekans kaymalarına girmiyorum bile.

 

2) Anime Orijinal Dublajıyla İzlenmeli
Bunlarda yukarıdakilerin tam zıttı! Evet evet biz de farkındayız birçok İngilizce dublaj berbat ama türüne iyi örnekler de var. Cowboy Bebop ya da Black Lagoon hatta Fullmetal Alchemist: Brotherhood’u bir de İngilizce dublaj ile izlemeyi dene. Orjinalini aratmayacak nitelikte.
2

3) Klasiklerden Başka Bir Şey İzlemeyenler
Elit takımdır bunlar. Bu arkadaşlara da yeni sezon animesi izletemezsiniz. Onlar için varsa yoksa klasikler. Onların zamanı çok kıymetlidir ve kendisini zamana karşı ispatlamamış yapımları izlemezler. Tamam da bu kadar katı olmaya gerek var mı? Yeni sezon anime serilerinde de başarılı işler çıkabiliyor. Ama bunu o kişilere anlatamazsınız!

3
4) Shipper’lar
Efendim bunların seride favori bir çifti vardır ve seride bu karakterleri her gördüklerinde ne kadar başarılı çift olduklarından/olabileceklerinden bahsederler sürekli. Bu da yetmezmiş gibi farklı çiftleri destekleyenlere garezleri olur. Tamam, izlenen seri romantik komedi falansa belki konuşmaya değer ama Attack on Titan’ı izlerken Mikasa’nın yanına kimin yakışacağını da konuşmayalım mümkünse.
 
5) Karakterlere Aşık Olanlar / Harem Kuranlar
Aslında bunun İngilizce yaygın ismi “waifu/husbando collector” gibi bir şey. Bu arkadaşlarda seride gördüğü bir ya da birkaç karaktere âşık olup koleksiyonlarına katmak isterler. Bir nevi anime haremlerini beğendikleri karakterler oluşturur. Pokemon gibi, her seriden mutlaka olmalı birkaç tane. İyi de izlerken neden bunu konuşuyoruz peki?

6) Adaptasyon Anime Serilerinden Nefret Edenler
Tamam mangayı okudun sen, tamam mangada o sahne daha detaylı ve daha duygulu, tamam animede hiç becerememişler o olayı anlatmayı, tamam en birinci sensin, TAMAM!

 
7) Her Şeyden Nefret Edenler
Ben bu kişilerin neden anime izlediklerini anlamış değilim. İzledikleri şeyden zevk almazlar, hiçbir sahne onların istediği gibi olmamıştır, karakterler istedikleri gibi değildir. Bu kişiler ile anime izlemeyin, hatta mümkünse sudan bir sebep ile küsün bir daha da konuşmayın.
 
8) Çok Konuşanlar
Ama boş konuşanlar… Tamam yukarıdaki maddeler hakkında konuşanları da istemiyoruz ama bunlar sanki özellikle yapıyormuş gibi boş konuşurlar. “Kira kim acaba?, L diye bi karakter varmış burda. Ölüm Defteri mi, gerçekte de olsa ya bundan, şansa bak yolda buldu defteri, aa gördün mü çok ilginnçç… Ne yapıyorsun? Lütfen atlama.”
 
9) Çok Bilmiş Weeaboo’lar
“Sword Art Online’daki Excalibur var ya aslında Saber’ın kılıcı o”…. Tam çıldırmalık! Az bilinir ama bunlara da “weeaboo” denir aslında. Kısaca weeaboo bir kültüre aşırı hayran olan kişiye denir. Yani bu arkadaşlar Japon kültürünü yalamış yutmuştur (!). Gerçek bir Japon gibi yaşamak istedikleri gibi serilerde gördüklerini de yorumlamaya bayılırlar. Gerçek ramen falan yerler. Hayır ben anime izlerken ramen yemek istemiyorum!

Not: Weeaboo’ları otaku’larla karıştırmayın, otaku’luk da abartıdır ama weeaboo’luk gibi gösteriş meraklılığı değildir.

9
 10) Tek Bir Tür Hayranı Olanlar
Belki kendileri farkında değiller ama bu kişiler genellikle tek bir tür (mecha, romantik komedi, shounen gibi) izlerler. Alternatif seçeneklere kapalı oldukları gibi sevdikleri türden başka bir şey izlerken sürekli sızlandıkları da gözlemlenmiştir. Onların sevdiği türde bir şey izlemiyorsanız, koşarak uzaklaşın yanlarından.bazen hayatımın kalanını sadece anime/dizi/film izleyerek geçirmek istediğim doğrudur.