Japon Sineması Platformu – Japon Filmler, Japon Kültürü, Anime, Manga Bireyin Menfaatlerinden Kötülüğe Uzanan Bir Yol I Kichiku - Japon Sineması Platformu - Japon Filmler, Japon Kültürü, Anime, Manga

Bireyin Menfaatlerinden Kötülüğe Uzanan Bir Yol I Kichiku

The Demon 1978

Yönetmenliğini Yoshitaro Nomura’nın yaptığı 1978 yapımı Kichiku (The Demon) filminin yapımcılığını Yoshiki Nomura  ve Yoshitaro Nomura ikilisi üstleniyor. Shima Iwashita, Ken Ogata, Hiroki Iwase, Miyuki Yoshizawa, Jun Ishii’nin oyuncu kadrosunda yer aldığı film Seicho Matsumoto’nun 1958 yılında yayınladığı The Demon adlı kısa öykülerinden yararlanılarak Masato Ide tarafından senaryolaştırılmıştır. 1978 yılında yayınlanan film, bir yıl sonra düzenlenen 1979 Japon Akademi Ödüllerinde 5 dalda (En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Yönetmen, En İyi Film, En İyi Müzik, En İyi Senaryo) ödül almayı başarmıştır. 

Kichiku Film

Filmin konusunda gelecek olursak; matbaa Baskı işiyle uğraşan, Eşi Oume’den çocuk sahibi olamayan Sokichi, devamlı müdavimi olduğu lokantada çalışan Kikuyo ile metres hayatı yaşamaya başlar ve ona bakacağının sözünü verir. İlerleyen  yıllarda 3 çocuğu olan Kikuyo; uzun zamandır Sokichi’den maddi anlamda bir destek alamayınca soluğu Sokichi’nin evinde alır ve eşi kocasının gayrimeşru bir ilişkisinin olduğunu ve bu ilişkiden çocuklarının olduğunun farkına varır. Aynı günün akşamında çocuklara artık Sokichi’nin bakmasının gerektiğini söyleyen Kikuyo, sabah ortadan kayboluverir. Çocukların bakımı Sokichi ve eşi Oume’ye geçmiştir. Fakat bu durumu hazmedemeyen Oume gün geçtikçe çocuklara çok sert davranmaya başlar.

The Demon 1978 2

Sürpriz film başlangıcıyla dikkat çeken “Kichiku” filminde Yoshiaro Nomura’nın Alfred Hitchcock ve Roman Polanski ile etkileşim içerisinde olduğu gözlerden kaçmıyor. Ayıca “Kichiku” bizlere bireyin kendi menfaatlerini ne derecede ön planda tutabileceğini ve kötülüğün kademeleri konusunda fikir sahibi olmamızı sağlıyor.

Yazar: İsmail Açıkel20 Mart 1991 ‘de Yomra ‘da doğdu. 2010’da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden Haziran 2014’de mezun oldu. Marmara Üniversitesi Sinema bölümünde Yüksek Lisans yaptı. * Haziran 2013'te, T.C. Dış İşleri Bakanlığı destekli yönetmenliğini Gökhan Yorgancıgil'in yaptığı Afrika ve Osmanlı filminde yapımcı asistanı olarak görev aldı. * Aralık 2015'te, Japon kültürü ve sanatı üzerine yayın yapan Japon Sineması Platformu'nu kurdu. * Ocak 2016'da Japon Sinema Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (YATTAA DERGİSİ) *Ağustos 2016'da Japon Müziği Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (SONATA DERGİSİ) * Ağustos 2016'da Japon Medya şirketi Crypton Future Media ile "VOCALOİD DÜNYASI VE HATSUNE MİKU" kataloğu çalışması için işbirliği yaptı. * Aralık 2016'da, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "BAŞLANGICINDAN GÜNÜMÜZE JAPON SİNEMASI" kitabını çıkardı. * Ekim 2017'de, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "TEZUKA'DAN MİYAZAKİYE ANİME VE MANGA" kitabını çıkardı.