“Başlangıcından Günümüze Japon Sineması” kitabımız çıktı!

Japon Sineması Platformu’nun kollektif olarak 8 yazarın imzasını taşıyan ”Başlangıcından Günümüze Japon Sineması” kitabı çıktı!

25 Aralık tarihinde yayınevlerinde satışına başlanan kitap, Japon Yayınları’ndan çıkarken Gökhan Kuloğlu tarafından hazırlandı. Platformun yazarlarından Ahmet Ziya Sekendiz, Birsen Albayrak, Ercan Gürova, Deniz Balcı, Olca Karasoy, Yeter Şeko ve Ayşe Altun’un yazılarının yer almakta.

Japonya’da ilk sinema gösteriminden bugüne kadar ki süreci ele alan kitabın açıklamasında:

Doğu’nun güneşi Japonya topraklarında sinemanın başlangıcından günümüze kadar uzanan yolculuğu sizleri bekliyor. Batıdan aldıklarını her daim yerelleştirmenin yollarını bulan Japon toplumunda sinemanın seyirciyle tanışması her ne kadar Batılı bir biçimde olsa da, zaman içerisinde yerel unsurlar tarafından kuşatılarak yeni bir anlatı dili oluşturmayı başarmıştır. Tarihin belli dönemlerinde ağır darbeler almasına rağmen dünya sinemasına adından söz ettiren filmler, yönetmenler ve özgün anlatı biçimleri bırakmayı başarmıştır.

Siyah beyaz filmler, perde arkasından gelen seslendirmeler, makyajlı yüzler, hareket ve müzik arasındaki kurgusal bütünlük ile gelenek biçimi yansıtan Japon sinemasının sessiz dönemi, savaş sonrası dönemde yerini bireye ve onun varoluşsal meselelerine eğilen daha özgürlükçü filmlere bırakmıştır. Televizyonun evlere girmesiyle, yaşanılan ekonomik krizlerle sarsılan Japon sineması günümüzde özgün örnekleriyle adından söz ettirmeye devam etmektedir.

Kitabı satın almak için bazı siteler:

http://www.dr.com.tr/Kitap/Baslangictan-Gunumuze-Japon-Sinemasi/Kolektif/Sanat-Tasarim/Sinema/urunno=0001683964001?gclid=COO5pPHa-NICFRY8Gwodiv0MDA

http://www.idefix.com/Kitap/Baslangictan-Gunumuze-Japon-Sinemasi/Kolektif/Sanat-Tasarim/Sinema/urunno=0001683964001?gclid=CIS94_Ha-NICFdRAGwodj7cJqg

https://www.nobelkitap.com/japon-sinemasi-313550.html

https://www.pandora.com.tr/urun/japon-sinemasi-baslangicindan-gunumuze/539833

https://www.eganba.com/kitap/japon-sinemasi-ciltli-kolektif/9786056550515

http://www.babil.com/japon-sinemasi-kitabi-kolektif

http://www.kitapyurdu.com/kitap/japon-sinemasi/412501.html&filter_name=japon%20sinemas%C4%B1

https://www.odakitap.com/japon-sinemasi-kolektif/9786056550515

https://www.sozcukitabevi.com/Kitap/japon-sinemasi/kolektif

https://www.kitapdenizi.com/japon-sinemasi

http://www.kitapzen.com/japon-sinemasi-ciltli.htm20 Mart 1991 ‘de Yomra ‘da doğdu. 2010’da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden Haziran 2014’de mezun olduktan sonra Marmara Üniversitesi Sinema bölümünde Yüksek Lisans yapmıştır. Çalışmaları: Afrika ve Osmanlı Belgeseli projesinde yapımcı asistanlığı, Marmara Medya Merkezi Tasarım Birimi Öğrenci Koordinatörlüğü, İGİAD Gençlik Kurulu Koordinatörlüğü, Avrupa Rüyası Projesi sanat yönetmenliği yapmıştır.


Translate »