Japon Sineması Platformu – Japon Filmler, Japon Kültürü, Anime, Manga Astro Boy'un Doğduğu Stüdyo I Mushi Production - Japon Sineması Platformu - Japon Filmler, Japon Kültürü, Anime, Manga

Astro Boy’un Doğduğu Stüdyo I Mushi Production

Astro Boy 1963

Merhaba! Anime tarihinin başlamasını sağlayan en önemli yapımlardan biri olan “Astro Boy 1963” serisinin nerede yapıldığını sizlere anlatmak için buradayım. 

Mushi Production (虫プロダクション) dünya üzerinde kurulan ilk anime yapım şirketleri arasındadır. Astro Boy’un yaratıcısı Osamu Tezuka, bir süre Toei Animation’da çalışıyordu.  Toei ile olan anlaşması sona eren Tezuka, kendi prodüksiyon şirketini kurmaya karar verdi ve 1961 yılının Haziran ayında “Tezuka Osamu Production”ı (手塚治虫プロダクション) kurdu. Daha sonra şirketin ismi Japoncada “böcek” anlamına gelen “Mushi” (虫) kelimesi ile değiştirildi.

Mushi Productions 1

Mushi Production’ın ilk yapımı da hiç kuşkusuz siyah-beyaz olarak yapılan “Tetsuwan Atom (鉄腕アトム)” oldu. 1962 yılında yapılan anime serisi, 1 Ocak 1963 tarihinde Japon televizyonlarında izleyicileri ile buluştu. Amerika ve birçok ülkede “Astro Boy” olarak yayınlanan anime “dünya üzerindeki ilk ve en eski anime serisi” ya da başka bir deyişle “bölüm bölüm yapılan ilk anime” olarak akıllarda kaldı. Serinin  tüm bölümlerinin yapımı 4 yıl sürdü.

Ribbon no Kishi, Kimba the White Lion

“İlk renkli anime” olarak kabul edilen Kimba the White Lion, “ilk Shoujo tarzı anime” olarak kabul edilen Princess Knight (Ribbon no Kishi) ve “Wansa-kun”,  “Dororo to Hyakkimaru”, “Wonder 3” gibi pek çok ünlü animenin yapımcılığını üstlenen Mushi Production, aynı zamanda “Animerama”, “Cleopatra: Queen of Sex”, “Belladona” gibi serilerin de uyarlamalarına yapımcılık etti. “Doraemon” gibi ünlü animelerin de ortak yapımcılığını üstlendi.

(NOT: Doraemon’a ortak yapımcılık etmesinin sebebi, serinin yaratıcısı olan mangakaların bir zamanlar Osamu Tezuka’nın kaldığı “Tokiwaso” isimli apartmandaki komşuları olmaları ve bu nedenle Tezuka’nın o mangakalar ile dostluk kurmalarıdır.)

Doraemon

Mushi Production kurulalı henüz on yıl olmadan, 60’lı yılların sonlarına doğru bir finansal krizle mücadele ediyordu. Osamu Tezuka, bu krizle başa çıkamayacağını düşünerek Mushi Production’dan istifa etti ve 1968 yılında Tezuka Productions’ı kurdu. Mushi Production’ın finansal krizi 1973 yılına kadar sürdü. Yeni Mushi Production stüdyoları 1977 yılında açıldı. Şirket, şu an bile çalışmalarına devam etmektedir.

Mushi Productions
Bizden bu kadar… Tabi Mushi Production’ın yapmış olduğu animeler ile ilgili ayrıntıları da teker teker anime incelemelerimizde yazacağım. Yepyeni bir yazı ile görüşünceye dek şimdilik hoşça kalın..

Yazar: Aygün Coşkun20 Mart 1991 ‘de Yomra ‘da doğdu. 2010’da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden Haziran 2014’de mezun oldu. Marmara Üniversitesi Sinema bölümünde Yüksek Lisans yaptı. * Haziran 2013'te, T.C. Dış İşleri Bakanlığı destekli yönetmenliğini Gökhan Yorgancıgil'in yaptığı Afrika ve Osmanlı filminde yapımcı asistanı olarak görev aldı. * Aralık 2015'te, Japon kültürü ve sanatı üzerine yayın yapan Japon Sineması Platformu'nu kurdu. * Ocak 2016'da Japon Sinema Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (YATTAA DERGİSİ) *Ağustos 2016'da Japon Müziği Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (SONATA DERGİSİ) * Ağustos 2016'da Japon Medya şirketi Crypton Future Media ile "VOCALOİD DÜNYASI VE HATSUNE MİKU" kataloğu çalışması için işbirliği yaptı. * Aralık 2016'da, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "BAŞLANGICINDAN GÜNÜMÜZE JAPON SİNEMASI" kitabını çıkardı. * Ekim 2017'de, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "TEZUKA'DAN MİYAZAKİYE ANİME VE MANGA" kitabını çıkardı.