Annie Ödüllerinde Kazananlar Açıklandı

Boy and the World

Stüdyo Ghibli’nin Marnie Oradayken anime filmi ile Mamoru Hosoda’nın Çocuk ve Canavar anime filmi, bu yıl 43.sü düzenlenen Annie Ödülleri’nde hiç bir ödül kazanamadı. İki film de animasyon dalında bağımsız yapım ödülü için aday olarak gösterildi, ama Filme de Papel’in Boy and the World filmi, ödülü kazandı.

Ayrıca Marnie Oradayken filminden Hiromasa Yonebayashi, yazarlık ve yönetmenlik dalında olağanüstü başarı ödüllerine aday olarak gösterildi. Yazarlık ödülü, Pete Docter, Meg LeFauve ve Josh Cooley’e Pixar Animasyon Stüdyoları’nın Ters Yüz filmi için gitti. Yönetmenlik ödülü ise Pete Docter’a Ters Yüz filmi için gitti. Ters Yüz filmi, aynı zamanda en iyi animasyon ödülünü de kazandı.

ASIFA-Hollywood, bu sene animasyon dalında bağımsız yapım ödülünün eklenmesinin sebebini, “hem geniş çapda filmlerin bilinmesi hem de bağımsız yapım animasyoncularının, anime ve özel prodüksiyonların hakettikleri değeri almasını sağlamak” olarak belirtti.

Stüdyo Ghibli’nin ortak kurucusu Isao Takahata, yaşam boyu başarı dalında Winsor McCay ödülünü kazandı. UCLA School of Theater, Film and Television animasyon öğretimi görevlisi Charles Solomon, ödülü Takahata’ya sundu ve Stüdyo Ghibli’nin uluslararası müdürü, Geoffrey Wexler, onun adına ödülü aldı.

Stüdyo Ghibli ve Isao Takahata’nın Prenses Kaguya Masalı filmi ve Masaaki Yuasa ile Eunyoung Choi’nin Adventure Time’dan bir bölümü, geçen seneki ödüllerde aday olarak gösterildiler, ama kazanamadılar.

Kaynak: animenewsnetwork.com

Haber: Cihan Yavuzcan20 Mart 1991 ‘de Yomra ‘da doğdu. 2010’da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden Haziran 2014’de mezun olduktan sonra Marmara Üniversitesi Sinema bölümünde Yüksek Lisans yapmıştır. Çalışmaları: Afrika ve Osmanlı Belgeseli projesinde yapımcı asistanlığı, Marmara Medya Merkezi Tasarım Birimi Öğrenci Koordinatörlüğü, İGİAD Gençlik Kurulu Koordinatörlüğü, Avrupa Rüyası Projesi sanat yönetmenliği yapmıştır.


Translate »