Anime ve Manga Dünyasının Kalbinin Attığı Yer: Akihabara

Akihabara 1

Akihabara, Tokyo’nun  elektronik ve anime&manga cennetidir.

Günümüz Japonyası’nda, animasyon dünyası her gün yeni bir akım ortaya çıkarmaktadır. Özellikle gençleri manga, anime ve bilgisayar oyunlarıyla gruplaştıran bu dünya, ‘‘Otaku’’ adı verilen yeni bir terim yaratmıştır.

akihabara 2

Uzunca bir caddede sıralanmış teknoloji, 2. el manga, anime figürü, anime ürünleri satan mağazaları bulunmaktadır. Manga, anime ve oyun meraklıları Tokyo’ya sadece burası için bile gelebilmektedirler.

Akihabara 3

Akihabara’nın bugün bu denli önemli bir turist çeken bir ticaret yeri olmasında tarihinin de önemli büyüktür. Edo döneminde, çok yoksul dönemler geçiren Akihabara, nehir kıyısında olmasından dolayı zamanla ticareti gelişerek bir ticaret merkezi haline gelmiştir.

Akihabara 6

20. yüzyılda meyve ve sebze toplayıcılarının bölgeyi ele geçirmesiyle iyice toptan satışçıların olduğu bir yer haline dönüşen Akihabara, 1960’dan sonra elektrikli aletlerin kullanımının da yaygınlaşması ile  günümüzdeki gibi bir elektronik dünyasına dönüşmüştür.

Akihabara, yine anime ve mangadan esinlenilerek kurulan  Maid kafeleriyle de ünlüdür. Bu kafelerde çalışan  garson kızlar animelerdeki gibi giyinmektedir. Maid sözcüğünün karşılığı olan hizmetçi sözcüğü, Japonya’da sevimli giyinmiş kızlar tarafından konuklara servis yapılması şeklinde hayat bulmuştur.

Akihabara Maid Cafe

Akihabara da her şey anime dünyasının bir  parçası gibi. Binalarda, binaların duvarlarında ve reklam panolarında her birinde bir çizgi kahraman mutlaka bulunmakta. Yürürken rastladığınız, içecek alma makinelerinin üstünde, yerdeki taşlarda ve hatta sıradan bir bankanın camında bile Japonların anime dünyasından bir karaktere rastlamanız mümkündür.

akihabara 8

Anime manga ve elektronik dünyasının sevenlerine sunduğu imkanlar sayılamayacak kadar fazla. Örnek olarak 2. el kitap ve anime figürü mağazaları Akihabara da neredeyse ayrı bir ticari alanı oluşturmakta. Bu ürünlerin orjinaline fazla para vermek istemeyen kişiler aynı ürünleri yarı fiyatından ucuza alabilecekleri mağazaları tercih ediyorlar. İkinci el oyuncakçıların çok yoğun olduğu caddede bir çok ürünü olduğundan daha uygun fiyata bulabilirsiniz.

akihabara 4

Ayrıca Akihabara da pazar günleri trafik araçlara kapatılıyor. Bu durumda alışverişi daha cazip ve rahat hale getirme yöntemi olarak karşımıza çıkıyor.

Günün her saatinde kalabalık ve cıvıl cıvıl olan Akihabara da eğer koyu bir otaku iseniz, dükkanlara girip çıktıkça cüzdanınızın dibini görebileceğinizin garantisini veriyoruz. Seyahatinizin geri kalan günlerini açlık yaşamadan geçirmek istiyorsanız bu büyülü yeri son gününüze saklamanızı tavsiye ediyorum.

Yazar: Bensu Cangüler



20 Mart 1991 ‘de Yomra ‘da doğdu. 2010’da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden Haziran 2014’de mezun olduktan sonra Marmara Üniversitesi Sinema bölümünde Yüksek Lisans yapmıştır. Çalışmaları: Afrika ve Osmanlı Belgeseli projesinde yapımcı asistanlığı, Marmara Medya Merkezi Tasarım Birimi Öğrenci Koordinatörlüğü, İGİAD Gençlik Kurulu Koordinatörlüğü, Avrupa Rüyası Projesi sanat yönetmenliği yapmıştır.


Translate »