Aksiyon ve Anarşi I Seijun Suzuki Sineması

Seijun Suzuki

Japon B-Filminin tüm çılgınlığını ve şehvetini sonuna kadar seyirciye sunan usta yönetmen Seijun Suzuki, (Seitaro Suzuki) sinemadaki sınırları kaldırarak metafizik boyuta geçen Japon yönetmenlerden. Filmlerinde kendi görsel stilini izleyiciye yerleştiren Suzuki, saygısız mizah, nihilist bir dil ve mantıkdışı duyarlılığa sahip sarsıcı bir anlatım oluşturmuştur.

Seijun Suzuki 4

Sinema sektörüne ‘’para kazanmak yerine sinema yapmak’’ amacıyla giren Suzuki, kariyerinin önemli yıllarını Nikkatsu Stüdyosu bünyesinde geçirdi. Branded to Kill (1967) ve Tokyo Drifter (1966) filmleriyle adından söz ettiren usta yönetmen, bu filmleriyle adını Japonya dışındaki ülkelere duyurmayı başardı.

Seijun Suzuki 3

1960’larda B-filmler üretmeye devam eden Suzuki, bu dönem birlikte çalıştığı Takeo Kimura ile birlikte çılgınlığın hat safhaya ulaştığı ve yeni üslup arayışları peşinde olan yakuza, polisiye ve vahşi gençlik öykülerini konu alan filmler yapmıştır. 1968 yılında Nikkatsu Stüdyosu tarafından haksızca işten çıkarılan Suzuki, bu olay onun sinemasını stüdyo dilinden kurtararak kendi stilini oluşturma yolunda önemli adım olmuştur. Bir süre farklı stüdyolar ile çalıştıktan sonra 1980’de stüdyo bünyesinden tamamen ayrılan Suzuki bağımsız yönetmen olarak çalışmalarına devam etme kararı alarak Zigeunerweisen (1980), Kagero-za (1981) ve Yumeji (1991) gibi filmlere imza attı.

Seijun Suzuki 2

1990’lı yıllarda sinemaya 10 yıl ara verdikten sonra 2000’li yıllarda yapmış olduğu Pistol Opera (2001) ve Princess Raccoon (2005) filmleri ile yeniden sinemaya dönen usta yönetmen, 1990’ların sonuna doğru Jim Jarmusch ve Quentin Tarantino gibi yönetmenler tarafından yeniden keşfedilerek sineması popülerlik kazandı.  2015 yılında Tom Vick tarafından UCLA Film & Television Archive desteğiyle yapılan Time and Place are Nonsense: The Films of Seijun Suzuki adlı çalışma ile Seijun Suzuki’nin sineması ayrıntılı bir biçimde ele alınarak usta yönetmenin sineması ölümsüzleştirildi.20 Mart 1991 ‘de Yomra ‘da doğdu. 2010’da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden Haziran 2014’de mezun olduktan sonra Marmara Üniversitesi Sinema bölümünde Yüksek Lisans yapmıştır. Çalışmaları: Afrika ve Osmanlı Belgeseli projesinde yapımcı asistanlığı, Marmara Medya Merkezi Tasarım Birimi Öğrenci Koordinatörlüğü, İGİAD Gençlik Kurulu Koordinatörlüğü, Avrupa Rüyası Projesi sanat yönetmenliği yapmıştır.


Translate »