Japon Sineması Platformu – Japon Filmler, Japon Kültürü, Anime, Manga 2017 Yılında Dikkat Çeken Japon Filmleri - Japon Sineması Platformu - Japon Filmler, Japon Kültürü, Anime, Manga

2017 Yılında Dikkat Çeken Japon Filmleri

HİKARİ (RADIANCE) -Naomi Kawase

Görme engelliler için film yazarlığı yapan Misako’nun günün birinde görme yetisini yavaş yavaş kaybeden eski bir fotoğrafçının yolları kesişmesinin hikâyesi. Sağlık kontrolünde yakın zamanda göremeyeceğini öğrenen Nakamori’nin fotoğraflarını keşfeden Misako, onun peşine düşer. Ve birlikte görünmeyen dünyanın parlak evrenine doğru yola çıkarlar.

SABAIBARU FAMIRI (SURVIVAL FAMILY) -Shinobu Yaguchi

Modern toplumun teknolojiye bağımlılığını Suzuki ailesinin başına gelenler üzerinden hiciv tadında sunan bir film sizleri bekliyor. Dünya genelinde yaşaman bir arıza sebebiyle elektrikler kesilir ve dünya da elektriğe bağımlı olan her şey devre dışı kalır. Hikâyemiz geçtiği Tokyo’da yaşayan Suzuki ailesinin başına gelmeyen kalmayınca karar verir.

HIDAMARI GA KIKOERU (I HEAR THE SUNSPOT) – Daisuke Kamijô

Ortaokul öğrencisi Kohei, ani bir sensorinöral işitme kaybı geçirir ve o günden itibaren başkalarıyla iletişim kurmakta güçlük çeker. Yanlış anlaşılacağını düşündüğü için insanlarla temas kurmaktan çekinen Kohei zamanla yalnızlaşır. Üniversiteye giderken Taichi ile tanışır ve zamanla ikilinin arasında sıcak bağlar oluşmaya başlar.

KIRIN NO SHITA NO KIOKU (THE LAST RECIPE) –Yôjirô Takita

Bir zamanlar yaptığı yemeklerle adından söz ettiren ünlü şef Mitsuru, zaman içerisinde pişirme tutkusunu yitirmiştir. Uzun zamandır yemek yapmayan Mitsuru, birgün geri çeviremeyeceği bir sipariş alır. Ama bu siparişi yapmak için şef Yamagata’nın özel pişirilmiş çanağının tarifine ihtiyacı vardır. Mitsuru, lezzete uzanan yolda Mançurya’ya doğru yola çıkacaktır.

OJIICHAN, SHINJYATTATTE (GOODBYE, GRANDPA!) –Yukihiro Morigaki

Dedesinin öldüğünü öğrenen Yoshiko, tören için aile taziye evine gelir ve burada aile üyelerinin çirkin duyguları arasında içinde bulunduğu bağları sorgulamaya başlar. Yoshiko hayatın anlamını ve dünyadan göçen dedesinin ruhunun huzura erdirmek için Ganj yolculuğu üzerine düşünmeye başlar.

*Bu yazı YATTAA* dergisinin 22.sayısında yayınlanmıştır.20 Mart 1991 ‘de Yomra ‘da doğdu. 2010’da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden Haziran 2014’de mezun oldu. Marmara Üniversitesi Sinema bölümünde Yüksek Lisans yaptı. * Haziran 2013'te, T.C. Dış İşleri Bakanlığı destekli yönetmenliğini Gökhan Yorgancıgil'in yaptığı Afrika ve Osmanlı filminde yapımcı asistanı olarak görev aldı. * Aralık 2015'te, Japon kültürü ve sanatı üzerine yayın yapan Japon Sineması Platformu'nu kurdu. * Ocak 2016'da Japon Sinema Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (YATTAA DERGİSİ) *Ağustos 2016'da Japon Müziği Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (SONATA DERGİSİ) * Ağustos 2016'da Japon Medya şirketi Crypton Future Media ile "VOCALOİD DÜNYASI VE HATSUNE MİKU" kataloğu çalışması için işbirliği yaptı. * Aralık 2016'da, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "BAŞLANGICINDAN GÜNÜMÜZE JAPON SİNEMASI" kitabını çıkardı. * Ekim 2017'de, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "TEZUKA'DAN MİYAZAKİYE ANİME VE MANGA" kitabını çıkardı.